Az mindig jó, ha egy vezető magas fokú szakmai tudással bír és mellette sok éves tapasztalata is van. Hátradőlni azonban nem szabad: törekedni kell a folyamatos fejlődésre. Más rutinos szakemberek rendelkezhetnek olyan skillekkel, vagy látásmóddal, ami nálunk még nem fellelhető – éppen ezért lehet tanulni is tőlük.
Aktuális cikkünkben most az üzleti mentorálás pozitív hatásairól lesz szó.
A mentorálás során tapasztalt szakemberek ajánlják fel az iránymutatásukat más szakemberek, cégek számára. A folyamat során így belelátnak a belső folyamatokba és tanácsokat adnak különböző területeken, ezzel támogatva az ügyfelet a célok elérésében és a kihívások leküzdésében.
Íme 5 olyan szempont, ami a mentorálás mellett szól:
1. Személyre szabott útmutatás
A könyvek és más szakmai anyagok az esetek döntő többségében csak általános útmutatást adnak – nincsenek tekintettel az iparágunkra, vagy a cégünk sajátosságaira.
Ezzel szemben a mentorálás során a mentor szorosan együtt dolgozik az ügyféllel. Így mélyebben meg tudja érteni a helyzetüket, ráláthat a problémáikra és olyan javaslatokat adhat, amelyek releváns megoldást jelenthetnek a gondok megoldásában.
2. Problémamegoldás
A külső szemlélő friss szemmel tekint a cégre – nem úgy, mint az ott dolgozók, akik gyakran túl közelről nézik az eseményeket és épp ez gátolja őket a haladásban. Ez a tipikus fától az erdőt szituáció.
Egy mentor átlátja az összetett helyzeteket, javaslatokat tesz a folyamatok optimalizálására, segít a hatékonyabb stratégia kidolgozásában. Vele könnyebben igazodhatunk a piaci változásokhoz: új nézőpontot hoz be, ami innovatív megoldásokhoz vezethet. Meglátásaival átnavigálja ügyfeleit a kihívások között a siker felé.
3. Fejlődési lehetőség
A mentorálásnak nem csak szervezeti szinten lehet kimutatható hatása – az egyének is sokat meríthetnek egy ilyen együttműködésből. Egy szakembertől sok mindent el lehet lesni, sokat lehet tanulni – ezért is hívják, hogy megossza tapasztalatát.
A közös munka során pedig adott esetben más skillekben is lehet fejlődni. Vezetői képességek, döntéshozatal, kommunikáció… Számtalan olyan terület, ahol a cég dolgozói előre léphetnek. Ezek az apróságok pedig később akár a különbséget is jelenthetik a siker felé vezető úton.
4. Célok kitűzése
Egyértelmű és elérhető célokra van szükség. Sokszor jellemző, hogy nagyobb, hosszabb távú, olykor elérhetetlennek tűnő célokat tűznek ki maguknak a cégek. Ezeket viszont célszerű kisebb lépésekre bontani és a realitások talaján maradni. Így rendszeresen felülvizsgálható lesz a fejlődés mértéke és visszajelzést kapunk arról, hogy jó-e az irány.
5. Kapcsolatépítés
A kapcsolatok fontosságát talán kár is ecsetelni, de tény: egy ilyen mentori együttműködésnek is számtalan hozománya lehet a cég szempontjából. A szakértőknek rendszerint kiterjedt kapcsolati hálója van, ami új ajtókat nyithat meg: összeköthet minket más szakemberekkel, cégekkel… Így pedig mi is új lehetőségekhez juthatunk.
A tanácsadás – az értékesítés fellendítésén túl – hozzájárul a cég növekedéséhez, fejlődéséhez is. Szoros együttműködésekhez vezethet és hatalmas hozzáadott értéke van – olyan tudás és tapasztalat szerezhető meg így, ami új szintre emelheti a vállalkozást.
Ha Te is elakadtál és nem tudod mi legyen a következő lépés, keress minket bátran.
Vedd fel velünk a kapcsolatot ITT és megmutatjuk, hogyan segíthetünk a céljaid elérésében!